4.8/5
Çevrimiçi Kullanıcı Kılavuzu Oluşturucu
Profesyonel Kullanıcı Kılavuzu Oluşturmak Artık Çok Kolay
Ücretsiz Kullanıcı Kılavuzları Oluşturun
Trupeer's online user guide creator, işletmelerin kapsamlı kullanıcı belgeleri oluşturma yönteminde devrim yaratıyor. Bu yapay zeka destekli platform, ekran kayıtlarını hem video gösterimlerini hem de yazılı talimatları birleştiren şık kullanıcı kılavuzlarına dönüştürerek geleneksel ve zaman alıcı manuel belge oluşturma sürecini ortadan kaldırır. Çoğu ekibin karşılaştığı temel zorluk, hem kapsamlı hem de erişilebilir kullanıcı kılavuzları oluşturmaktır.
Trupeer'ı geleneksel belgelendirme araçlarından ayıran şey çift çıktılı yaklaşımıdır. Diğer platformlar yalnızca yazılı kılavuzlara veya temel ekran kaydına odaklanırken, Trupeer'ın kullanıcı kılavuzları sistemi tek bir kayıt oturumundan hem etkileşimli video anlatımları hem de ayrıntılı yazılı talimatlar oluşturur. Bu kapsamlı yaklaşım, tüm belgelerde tutarlılığı korurken kullanıcılarınızın tercih ettikleri öğrenme biçimini seçebilmelerini sağlar. Trupeer sırayı tersine çevirir. Özelliği uygulamalı olarak göstermeden önce kaydet düğmesine basın. Tıklarken konuşun. Gerisini yapay zeka halleder: önemli anlarda yakınlaştırma efektleri, duraksama kelimelerinin kesilmesi, her tıklamada ekran görüntülerinin yakalanıp otomatik olarak yazılı kılavuza yerleştirilmesi ve eşleşen MP4'ün yan yana oluşturulması. Marka kiti anında uygulanır. Diğer uçtan çıkan ise: aynı günün öğleden sonrasında yayına hazır bir kullanıcı kılavuzu. Ve önümüzdeki çeyrekte kullanıcı arayüzü değiştiğinde, tüm kılavuzu sıfırdan yeniden oluşturmak yerine yalnızca değişen adımı yeniden kaydedersiniz.
Çevrimiçi Kullanıcı Kılavuzu Oluşturucu Nasıl Çalışır?
Trupeer'ın çevrimiçi kullanıcı kılavuzu oluşturucusu, minimum manuel müdahaleyle maksimum etki sağlayan akıllı, otomatik bir iş akışı aracılığıyla tüm belgelendirme sürecini kolaylaştırır.
Adım 1: İçeriğinizi Yakalayın
Ekranınızı doğrudan Trupeer'ın yapay zeka ekran kaydedicisi aracılığıyla kaydederek veya mevcut bir kaydı yükleyerek başlayın. Platform çeşitli dosya formatlarını destekler ve kaynak materyaliniz ne olursa olsun kaliteyi otomatik olarak optimize eder. Kayıt sırasında, birine kişisel olarak eğitim veriyormuşsunuz gibi yazılımınızda veya sürecinizde doğal bir şekilde gezinin

Adım 2: Yapay Zeka İşleme ve İyileştirme
Kaydınız yakalandıktan sonra, Trupeer'ın yapay zekası içeriği otomatik olarak işler; arka plan gürültüsünü giderir, duraksama sözcüklerini eler ve önemli arayüz öğelerini vurgulamak için akıllı yakınlaştırma efektleri ekler. Sistem, iş akışını anlamak için ekran etkileşimlerinizi analiz eder ve kullanıcıların anlaması gereken temel karar noktalarını belirler.

Adım 3: Otomatik Belge Oluşturma
Yapay zeka, ekran hareketlerinizi yorumlayarak ve net, ardışık talimatlar oluşturarak eş zamanlı olarak yazılı belgeler üretir. Bu süreç, görsel gösterimleri; uygun yerlerde ayrıntılı açıklamalar, ipuçları ve uyarılar içeren kapsamlı metin kılavuzlarına dönüştürür.

Adım 4: Şablon Uygulama ve Özelleştirme
Tüm kullanıcı kılavuzlarınızda tutarlı biçimlendirme ve stil sağlamak için tercih ettiğiniz belge şablonlarını uygulayın. Bu şablonlar, kılavuzların takibini kolaylaştıran ve profesyonel bir görünüm kazandıran bir yapı sunarken kuruluşunuzun stil yönergelerini de korur.

Adım 5: Marka Entegrasyonu ve Sonlandırma
Şirketinizin görsel kimliğiyle tutarlılığı koruyan logolar, özel renkler ve markalı giriş veya çıkışlar eklemek için marka kitlerinizi entegre edin. Bu adım, kullanıcı kılavuzlarınızın profesyonel marka standartlarınızı yansıtmasını sağlarken kullanıcılarda güven oluşturur.

Temel Özellikler ve Yetenekler
Trupeer'ın çevrimiçi kullanıcı kılavuzu oluşturucusu, çeşitli sektörlerdeki ve kullanım örneklerindeki farklı belgelendirme ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış kapsamlı işlevler sunar.
Çift Formatlı Çıktı: Tek bir kayıt oturumundan hem etkileşimli video kılavuzları hem de kapsamlı yazılı belgeler oluşturun. Bu yaklaşım, süreçlerinizin kapsamlı bir şekilde kapsanmasını sağlarken farklı öğrenme tercihlerine hitap eder. Yazılı kılavuzlar, kullanıcıların hızla göz atabileceği veya arayabileceği ayrıntılı açıklamalar ve referans materyalleriyle video içeriğini tamamlar.
Yapay Zeka Destekli Video İyileştirme: Gelişmiş yapay zeka, gürültü azaltma, duraksama kelimelerini kaldırma ve önemli arayüz öğelerine dikkat çeken stratejik yakınlaştırma efektleri aracılığıyla kayıtlarınızı otomatik olarak iyileştirir. Bu iyileştirmeler, ham ekran görüntülerini video düzenleme uzmanlığı gerektirmeden şık, profesyonel sunumlara dönüştürür.
Özelleştirilebilir Belge Şablonları: Tercih ettiğiniz biçimlendirmeyi, stili ve yapısal öğeleri koruyan yeniden kullanılabilir şablonlarla zamandan tasarruf edin ve tutarlılığı sağlayın. İster çalışanlar için eğitim videoları ister müşterilere yönelik eğitimler hazırlıyor olun, bu şablonlar farklı kılavuz türleri için özelleştirilebilir.
Çok Dilli Çeviri: Kullanıcı kılavuzlarınızı birden fazla dile çeviren otomatik video çevirisi özellikleriyle erişiminizi genişletin. Bu özellik, özellikle küresel kuruluşlar veya uluslararası kullanıcı kitlelerine sahip ürünler için son derece değerlidir ve dil engellerini aşarak erişilebilirliği sağlar.
Etkileşimli Öğeler ve Açıklamalar: Kullanıcılara karmaşık süreçlerde rehberlik eden tıklanabilir öğeler, vurgular ve açıklamalar ekleyin. Bu etkileşimli özellikler, pasif izlemeyi izleyicileriniz arasında kavrama ve akılda kalıcılık oranlarını artıran ilgi çekici deneyimlere dönüştürür.
Entegrasyon ve Paylaşım Seçenekleri: Kullanıcı kılavuzlarınızı mevcut bilgi tabanlarına, öğrenme yönetim sistemlerine veya web sitelerine sorunsuz bir şekilde yerleştirin. Platform, doğrudan bağlantılar, yerleştirme kodları ve çeşitli dağıtım ihtiyaçlarına uygun indirilebilir biçimler dahil olmak üzere esnek paylaşım seçenekleri sunar.
Neden Çevrimiçi Kullanıcı Kılavuzu Oluşturucuyu Kullanmalısınız?
Trupeer'ın çevrimiçi kullanıcı kılavuzu oluşturucusu, kuruluşların belgelendirmeye ve kullanıcı eğitimine yaklaşımını dönüştüren önemli avantajlar sunar.
Olağanüstü Zaman Tasarrufu: Geleneksel kullanıcı kılavuzu oluşturma işlemi, birden fazla aracı ve ekip üyesini kapsayacak şekilde belge başına saatler veya günler sürebilir. Trupeer düzenleme, biçimlendirme ve yazma süreçlerini otomatikleştirerek bunu dakikalara indirir. Ekipler, manuel belgelendirme yöntemlerinden Trupeer'ın otomatik yaklaşımına geçtiklerinde %80'e varan oranlarda zaman tasarrufu sağladıklarını belirtiyorlar.
Tutarlı Profesyonel Kalite: Her kılavuz, kimin oluşturduğundan bağımsız olarak aynı yüksek standardı korur. Yapay zeka, kuruluşunuzu iyi yansıtan tutarlı biçimlendirme, net açıklamalar ve profesyonel sunum sağlar. Bu tutarlılık, büyük miktarlarda kullanıcıya yönelik belge yöneten Yapay Zeka Ekran Kaydedici ekipleri için özellikle değerlidir.
Artan Kullanıcı Benimsemesi: Kullanıcılar, tercihlerine ve durumlarına göre video gösterimleri ile yazılı talimatlar arasında seçim yapabilirler. Bu esneklik, kullanıcıların ister görsel olarak öğrenenler olsun ister hızlı referans metinlerini tercih etsinler, istedikleri formatta bilgilere erişebilmeleri sayesinde kavrama oranlarını önemli ölçüde artırır ve destek taleplerini azaltır.
Ölçeklenebilir Belgelendirme Süreci: Ürününüz veya süreçleriniz geliştikçe kılavuzları güncellemek basitleşir. Tüm kılavuz kütüphanenizi sıfırdan yeniden oluşturmadan yeni iş akışlarını kaydedin ve anında güncellenmiş belgeler oluşturun. Bu ölçeklenebilirlik, hızla büyüyen kuruluşlar veya sık güncelleme alan ürünler için hayati önem taşır.
Gelişmiş Erişilebilirlik: Çok dilli destek ve çeşitli format seçenekleri, kılavuzlarınızın farklı kitlelere etkili bir şekilde ulaşmasını sağlar. İster küresel müşterilere hizmet verin ister farklı öğrenme stillerine uyum sağlayın, Trupeer'ın kapsamlı çıktı seçenekleri erişilebilirliği ve kullanılabilirliği maksimuma çıkarır.
Çevrimiçi Kullanıcı Kılavuzu Oluşturucuyu Kimler Kullanabilir?
Trupeer'ın çevrimiçi kullanıcı kılavuzu oluşturucusu, her biri farklı şekillerde benzersiz yeteneklerinden yararlanan çeşitli profesyonel rollere ve sektörlere hizmet eder.
İçerik Oluşturucular ve Teknik Yazarlar: Karmaşık süreçleri bir kez kaydedip otomatik olarak birden fazla içerik formatı oluşturarak belgelendirme iş akışınızı kolaylaştırın. Görsel sunumları ayrıntılı yazılı talimatlarla birleştiren kapsamlı kılavuzlar oluşturun, böylece yüksek kalite standartlarını korurken tekrarlayan biçimlendirme ve düzenleme görevlerinde harcanan süreyi azaltın.
Pazarlama Ekipleri: Ürününüzün yeteneklerini etkili bir şekilde sergileyen ilgi çekici Yapay Zeka Video Editörü içerikleri ve bunlara eşlik eden belgeler geliştirin. Pazarlama uzmanları, özel video prodüksiyon becerilerine ihtiyaç duymadan hem satış sunumlarını hem de müşteri adaptasyon süreçlerini destekleyen tutarlı, markalı içerikler oluşturabilir.
Eğitimciler ve Kurumsal Eğitmenler: Karmaşık eğitim materyallerini ilgi çekici, çok formatlı öğrenme kaynaklarına dönüştürün. İster işe yeni başlayan çalışanlar için içerik, ister müşteri eğitim programları hazırlıyor olun, eğitmenler çeşitli öğrenme tercihlerine ve erişilebilirlik ihtiyaçlarına uyum sağlarken mesajların tutarlı bir şekilde iletilmesini sağlayabilirler.
Ürün Ekipleri ve Yöneticileri: Yazılımınız veya hizmetlerinizle birlikte gelişen güncel ürün belgelerini sürdürün. Ürün ekipleri, yeni özellikler için hızlıca kullanıcı kılavuzları oluşturabilir, arayüzler değiştiğinde mevcut belgeleri güncelleyebilir ve manuel güncellemelere aşırı kaynak ayırmadan müşterilerin gördüğü materyallerin güncel kalmasını sağlayabilir.
Satış Profesyonelleri: Net, profesyonel sunumlar aracılığıyla çözümünüzün değerini gösteren kişiselleştirilmiş Yapay Zeka Ekran Kaydedici materyalleri oluşturun. Satış ekipleri, tutarlı mesajları ve marka standartlarını korurken benzersiz kullanım durumlarını ele alan potansiyel müşteriye özel gösterimler ve destekleyici materyaller geliştirebilir.
Küçük İşletme Sahipleri: Özel içerik oluşturma personeli istihdam etmeden profesyonel belgelendirme standartları belirleyin. Küçük işletmeler bütçe sınırları içinde kalarak, daha büyük kuruluşlarla rekabet edebilecek müşteri destek materyalleri, çalışan eğitim kılavuzları ve süreç belgeleri oluşturabilir.
Bu kitlelerin tamamındaki ortak model şudur: oluşturma, satış veya eğitim işi bittikten sonra hiç kimsenin kullanıcı kılavuzu yazmaya vakti kalmaz. İş yapılır. Kullanıcı kılavuzu ertelenir. Müşteri belge ister ve ekip doğaçlama yapar. İş akışının kendisi sırasında kayıt yapmak, her iki adımı tek bir adımda birleştirir. İş akışı bittiğinde kılavuz zaten var olur. Bu modele geçen çoğu ekip, ilk ayda bir önceki çeyreğe kıyasla daha fazla kullanıcı kılavuzu üretir. Daha çok çabaladıkları için değil. Üretim maliyeti neredeyse sıfıra düştüğü için.
Çevrimiçi Kullanıcı Kılavuzu Oluşturucuyu Kullanmak İçin En İyi Pratikler
Trupeer'ın yeteneklerinden en etkili şekilde yararlanan bu kanıtlanmış stratejileri takip ederek kullanıcı kılavuzlarınızın etkililiğini en üst düzeye çıkarın.
Kayıt Oturumlarınızı Planlayın: Kayda başlamadan önce, ele almanız gereken temel adımların ve karar noktalarının ana hatlarını belirleyin. Bu hazırlık, kullanıcıların kolayca takip edebileceği mantıksal bir akışı korurken kapsamlı bir içerik sağlar. Gösteriminizi yönlendirmek için basit bir senaryo veya kontrol listesi oluşturmayı düşünün.
Şablon Tutarlılığından Yararlanın: Kuruluşunuzun stil ve yapı tercihlerini yansıtan standartlaştırılmış belge şablonları oluşturun. Tutarlı şablonlar, gelecekteki belgelendirme projeleri için oluşturma süresini azaltırken tüm kılavuz kütüphanenizde kullanıcı deneyimini iyileştirir.
Çoklu Format Avantajlarından Yararlanın: Kendinizi tek formatlı çıktıyla sınırlamayın. Video ve yazılı kılavuzların kombinasyonu, farklı kullanıcı ihtiyaçlarına ve durumlarına hizmet ederek genel kullanıcı memnuniyetini ve benimseme oranlarını artırırken belgelendirme yatırımınızın değerini en üst düzeye çıkarır.
Arama ve Referans İçin Optimize Edin: Yazılı kılavuzlarınızı, kullanıcıların belirli bir bilgiye ihtiyaç duyduklarında hızla bulabilmeleri için net başlıklar, madde işaretleri ve aranabilir anahtar kelimelerle yapılandırın. Bu yaklaşım, kılavuzlarınızı ilk eğitim amaçlarının ötesinde değerli referans kaynaklarına dönüştürür.
Doğru zamanda kaydedin. Çoğu ekibin kaçırdığı püf noktası: iş bittikten sonra değil, gerçek iş sırasında kaydetmektir. Belgelemeniz gereken iş akışına başlamadan önce kaydet tuşuna basın. İşe yeni alınmış biri omzunuzun üzerinden izliyormuş gibi adımları uygulayın. Bitirdiğinizde durun. Kayıt, kullanıcı kılavuzunun kaynağı olur. O iş zaten yapılacaktı. Belgelendirme için harcanan toplam ekstra süre: yayınlamadan önce otomatik oluşturulan taslağı gözden geçirmek için birkaç dakikanın dışında neredeyse sıfır.
Özel sözlüğü ilk gün kurun. Ürününüzün özel adları varsa (kontrol paneline "Pulse", dışa aktarma özelliğine "Bridge", iş akışı aracına "Studio" deniyorsa), ilk kılavuz grubunu oluşturmadan önce bu terimleri özel sözlüğe ekleyin. Yapay zeka, transkriptlerde ve yazılı kılavuzlarda bu adları doğru şekilde yazmak için sözlüğü kullanır. Bunu en başta yapmak, daha sonra 40 kılavuzdaki yazım hatalarını bulup değiştirmekten çok daha iyidir.
Trupeer'ın kullanıcı kılavuzu oluşturucusunun Scribe, Tango, Guidde ve geleneksel belgelendirme araçlarının yanındaki yeri
Kullanıcı kılavuzu araçları alanında anlaşılmaya değer birkaç farklı yapı vardır. Scribe ve Tango tıklamaları yakalar ve otomatik olarak adım adım yazılı kılavuzlar üretir. Hızlıdırlar ve tek bir şeyi iyi yaparlar: tıklanan iş akışı, ekran görüntüleriyle birlikte numaralandırılmış bir kılavuza dönüşür. Ancak eşleşen bir video üretmezler. Dolayısıyla, ekip her iki formata da ihtiyaç duyuyorsa (yardım merkezi her ikisini birden istiyor, LMS videoyu istiyor, wiki yazılı anlatımı istiyor), Scribe veya Tango işin yalnızca yarısını kapsar. Trupeer ve Guidde birbirine daha yakındır: her ikisi de tek bir kaynak kayıttan video artı yazılı kılavuz üretir. Trupeer ve Guidde arasındaki farklar belirli özellik tercihlerine (marka kiti uygulaması, çeviri yönetimi, editör deneyimi) bağlıdır, bu nedenle karar vermeden önce her ikisini de aynı iş akışında çalıştırmaya değer.
Farklı bir küme: Document360, GitBook, ReadMe, Confluence, Notion gibi geleneksel belgelendirme araçları. Bunlar kullanıcı kılavuzlarını barındırır ve yapı sağlar (sayfa hiyerarşileri, arama, izinler, sürüm oluşturma). Ancak kullanıcı kılavuzu içeriğini üretmeye yardımcı olmazlar. Bu nedenle, bu araçlardan birini kullanan ekiplerin çoğu en sonunda onu bir üretim aracıyla eşleştirir. Trupeer bu modele uyar: Trupeer'da kullanıcı kılavuz içeriğini üretin, yazılı makaleyi Confluence veya Notion'a yapıştırın, Paylaşılan Sayfa bağlantısını yerleşik bir video oynatıcı olarak ekleyin. MP4 ve PDF çıktıları, kullanıcı kılavuzlarını kendi sitelerinde veya kendi CMS'lerinde barındıran ekipler için de çalışır. Trupeer ve alternatifler arasındaki seçim genellikle şu iki soruya indirgenir: ekibin tek bir kaynaktan hem videoya hem de yazılı çıktılara ihtiyacı var mı ve ekibin yerleşik olarak 65'ten fazla dil çevirisine ihtiyacı var mı? Her ikisine de yanıt evet ise, Trupeer daha net bir seçenektir.
İlgili Araçları Keşfedin
Neden Trupeer'ın Çevrimiçi Kullanıcı Kılavuzu Oluşturucusunu Seçmelisiniz?
Çift Formatlı Çıkış
Tek bir kayıttan hem etkileşimli videolar hem de kapsamlı yazılı kılavuzlar otomatik olarak oluşturun.
Yapay Zeka İyileştirmesi
Teknik uzmanlık gerektirmeden otomatik gürültü giderme, yakınlaştırma efektleri ve profesyonel düzenleme.
Küresel Erişim
Çok dilli çeviri yetenekleri, kullanıcı tabanınızı uluslararası pazarlarda etkili bir şekilde genişletir.
3 Kolay Adımda Kullanıcı Kılavuzları Oluşturun
Step 1
Ekranı kaydet veya video yükle
Step 2
Yapay zeka içeriği geliştirir ve işler
Step 3
Şablonları özelleştirin ve kılavuzları paylaşın
Frequently Asked Questions
Çevrim içi bir kullanıcı kılavuzu oluşturucuyu normal ekran kaydetme araçlarından farklı kılan nedir?
Trupeer gibi çevrimiçi bir kullanım kılavuzu oluşturucu hem video gösterimlerini hem de yazılı belgeleri aynı anda oluştururken, geleneksel ekran kaydediciler yalnızca video kaydeder. Trupeer'ın yapay zekası, kayıtları gürültü giderme ve akıllı yakınlaştırma efektleri gibi profesyonel düzenleme özellikleriyle otomatik olarak geliştirir.
Mevcut kayıtları çevrimiçi bir kullanıcı kılavuzu oluşturucuyla kullanabilir miyim?
Evet, Trupeer mevcut ekran kayıtlarınızı yüklemenize ve bunları yapay zeka düzenlemesiyle otomatik olarak geliştirmenize olanak tanır. Platform, gürültüyü gidermek, gereksiz kelimeleri elemekt ve beraberindeki kullanıcı kılavuzunu/yazılı belgeleri oluşturmak için yüklediğiniz içeriği işler.
Yapay zeka, kullanıcı kılavuzlarının kalitesini nasıl artırır?
Yapay zeka iyileştirmesi, önemli arayüz öğeleri üzerindeki etkileri göstermek için otomatik ekran görüntülerini ve net yazılı talimatların oluşturulmasını içerir. Bu, manuel düzenleme veya kapsamlı manuel biçimlendirme gerektirmeden profesyonel kalite sağlar.
Çevrim içi kullanıcı kılavuzu oluşturuculardan en çok ne tür işletmeler yararlanır?
Yazılım şirketleri, SaaS platformları, eğitim kurumları ve karmaşık süreçleri olan her kuruluş bundan önemli ölçüde yararlanır. Müşteri adaptasyonu (onboarding), çalışan eğitimi veya ürün dokümantasyonu hazırlayan ekipler, en yüksek zaman tasarrufunu ve kalite artışını görürler.
Çevrimdışı bir araçla ne kadar hızlı kullanıcı kılavuzları oluşturabilirim?
Trupeer ile saatler süren kapsamlı kullanıcı kılavuzlarını dakikalar içinde oluşturabilirsiniz. Yapay zeka; kayıtları otomatik olarak işler, yazılı içerik oluşturur ve biçimlendirme uygulayarak geleneksel belgelendirme süresini %80'e kadar azaltır.
More Tools


