Camtasia vs Trupeer: comparație de prețuri (2026)
Camtasia este un nume în înregistrarea ecranului și editarea video de peste două decenii. TechSmith a construit produsul pe un model tradițional de software: cumperi o licență, o instalezi pe dispozitivul tău și editezi videoclipurile cadru cu cadru. Trupeer reprezintă abordarea opusă: înregistrezi ecranul, lași AI-ul să se ocupe de editare, voiceover, efecte de zoom și de generarea documentației, apoi primești un videoclip rafinat plus ghiduri scrise fără să atingi o cronologie. Prețurile reflectă aceste filozofii fundamental diferite, iar înțelegerea costurilor reale presupune să privești dincolo de prețul afișat.
Conform unui studiu Forrester din 2025, instrumentele de creare de conținut bazate pe AI reduc timpul de producție cu 60-80% față de fluxurile de lucru de editare manuală. Economiile de timp depășesc adesea diferența de cost a abonamentului în prima lună de utilizare.
Pe scurt: Trupeer câștigă această comparație de prețuri. Abonamentul Camtasia de 179,88 USD/an oferă un editor video manual puternic, fără voiceover AI, fără generare automată de script, fără traducere, fără ieșire de documentație și fără găzduire în cloud. Planul Pro de la Trupeer, la 49 USD/lună (480 USD/an), costă mai mult în bani „de la firul ierbii”, dar automatizează întregul flux de producție: voiceover AI, generare de script, efecte de zoom, traducere în 65+ limbi, documentație scrisă și avataruri AI. Când iei în calcul cele 10 până la 40 de ore pe lună pe care le consumă editarea manuală în Camtasia față de fluxul Trupeer „minute-per-video”, rentabilitatea productivității depășește cu mult diferența de preț.
Aceasta nu este o comparație între produse similare la prețuri diferite. Este o comparație între a plăti mai puțin pentru muncă manuală și a plăti mai mult pentru automatizare. Alegerea corectă depinde de faptul dacă blocajul tău este bugetul sau timpul.
Prețuri Camtasia: Imaginea completă
Plan de abonament: 179,88 USD pe an
Modelul principal de preț pentru Camtasia s-a mutat pe abonament anual la 179,88 USD/an, ceea ce se traduce în 14,99 USD/lună. Abonamentul include aplicația desktop completă pentru Windows și Mac, toate actualizările din perioada abonamentului, acces la biblioteca de active cu șabloane, intro-uri, outro-uri și piese muzicale, plus Camtasia Rev (o funcție de creare de clipuri asistată de AI pentru conținut de tip short-form).
Abonamentul este per-seat. Fiecare persoană care are nevoie să editeze videoclipuri necesită propria licență. Pentru o echipă de 3 persoane, costul anual este de 539,64 USD. Pentru 5 persoane, 899,40 USD. Modelul per-seat este familiar din licențierea tradițională a software-ului, dar asta înseamnă că prețurile cresc liniar odată cu mărimea echipei, la fel ca în modelele SaaS per creator.
Abonamentul se reînnoiește anual și include upgrade-uri de versiune. Dacă îl anulezi, pierzi accesul complet la software, ceea ce este compromis-ul standard SaaS pe care utilizatorii Camtasia mai vechi, care au cumpărat licențe perpetue, îl găsesc frustrant.
Licență perpetuă: 299,99 USD (în curs de eliminare)
TechSmith oferă încă o licență perpetuă, plătită o singură dată, la 299,99 USD, însă această opțiune este în curs de eliminare și primește o poziționare mai puțin vizibilă pe pagina lor de prețuri. Licența perpetuă acoperă versiunea majoră curentă. Când apare o versiune majoră nouă (de obicei anual), poți continua să folosești versiunea licențiată pe termen nelimitat, dar trebuie să cumperi un upgrade pentru a accesa funcții noi.
Istoric, upgrade-urile Camtasia costau 149,99 USD, ceea ce face ca costul anual de menținere să fie aproximativ jumătate din prețul de cumpărare perpetuu. Pentru utilizatorii care plănuiau să păstreze software-ul 3+ ani, licența perpetuă era mai economică. Odată cu trecerea spre abonament, TechSmith se aliniază trendurilor din industrie, dar elimină avantajul de cost de care se bucurau cei cu licențe perpetue pe termen lung.
Licența perpetuă nu include actualizări de mentenanță dincolo de versiunea licențiată. Patch-urile de securitate și corecțiile pentru erori ale versiunilor mai vechi nu sunt garantate pe termen lung. Pentru organizațiile cu cerințe de conformitate software, acest lucru creează o presiune discretă de a rămâne la zi cu abonamentele.
Licențiere pe volum pentru business: 10+ locuri
Pentru echipele care cumpără 10 sau mai multe licențe, TechSmith oferă prețuri pe volum prin echipa lor de vânzări pentru business. Reducerea exactă depinde de cantitate și de negocieri, dar reducerile tipice enterprise din această categorie variază de la 10% la 25% sub prețul de listă. O implementare cu 10 locuri la prețul complet al abonamentului costă 1.798,80 USD/an. Cu o reducere de volum de 20%, ajunge la aproximativ 1.439 USD.
Licențele pe volum includ gestionare centralizată a licențelor, ceea ce simplifică implementarea pentru echipele IT. Totuși, fiecare licență rămâne per-seat. Nu există un model de licențiere partajată sau concurentă, în care un „pool” de licențe poate fi folosit de oricine are nevoie la un moment dat.
Reducerile pentru educație
Camtasia oferă prețuri pentru educație pentru școli, universități și instituții educaționale calificate. Reducerile variază de obicei între 40% și 60% sub prețul de listă. Pentru instituțiile academice care produc conținut educațional, asta face Camtasia una dintre opțiunile desktop de editare mai accesibile. Reducerea pentru educație este un avantaj real, specific sectorului educațional.
Perioadă de probă gratuită de 3 zile
Camtasia oferă o perioadă de probă gratuită de 3 zile cu funcționalitate completă. Trei zile este o perioadă de probă neobișnuit de scurtă. Majoritatea produselor SaaS oferă 7 până la 14 zile. Pentru un instrument care necesită să înveți o interfață completă de editare video, 3 zile abia sunt suficiente pentru a finaliza un singur flux de producție de la înregistrare până la export. Echipele care evaluează Camtasia față de alternative trebuie să-și planifice atent perioada de probă pentru a obține o experiență practică relevantă.
Prețuri Trupeer: fiecare nivel analizat
Perioadă de probă gratuită: 10 zile
Trupeer oferă o perioadă de probă gratuită de 10 zile cu 10 minute video AI, 5 ghiduri AI și 3 exporturi video. Proba include acces complet la funcții: voiceover AI, generare de script, efecte de zoom automate, traducere, avataruri AI și generarea documentației scrise. Comparativ cu proba Camtasia de 3 zile, fereastra de 10 zile oferă mult mai mult timp pentru evaluare. Mai important, poți evalua imediat calitatea outputului AI deoarece funcțiile nu sunt limitate în funcție de nivel.
Plan Pro: 49 USD pe lună (40 USD anual)
Trupeer Pro include 20 de minute video AI pe lună, ghiduri și exporturi nelimitate, voiceover AI cu 100+ voci, generare de script AI, efecte de zoom automate, traducere cu un singur clic în 65+ limbi, avataruri AI prin HeyGen, generare automată pas-cu-pas documentation, eliminarea filigranului, intro-uri și outro-uri și subtitrări. Facturarea anuală scade rata la 40 USD pe lună (480 USD/an).
Aici comparația cu Camtasia devine cu adevărat interesantă. Trupeer Pro la 480 USD/an pentru un singur utilizator versus Camtasia la 179,88 USD/an. Trupeer costă cu 300 USD mai mult anual. Dar Trupeer automatizează voiceover-ul, scrierea scriptului, efectele de zoom, traducerea și documentația, care sunt toate sarcini manuale în Camtasia ce consumă ore per videoclip. Dacă un creator de conținut produce 4 videoclipuri pe lună și economisește 2 ore per videoclip prin automatizare, asta înseamnă 8 ore pe lună sau 96 de ore pe an. La un cost conservator de 30 USD/oră (forță de muncă „încărcată”), economiile de timp valorează 2.880 USD/an, depășind cu mult „premium”-ul de 300 USD.
Plan Scale: 249 USD pe lună (199 USD anual)
Scale include tot ce este în Pro plus 100 de minute video AI, 3 locuri de editor, limită de înregistrare de 15 minute, spații de lucru pentru echipă, voci personalizate, pagini cu branding, CTA-uri și personalizare de logo. Facturarea anuală la 199 USD/lună (2.388 USD/an) acoperă 3 editori.
Camtasia pentru 3 locuri costă 539,64 USD/an. Costurile anuale pentru Trupeer Scale sunt 2.388 USD/an. Diferența brută de preț este de 1.848 USD/an. Dar Trupeer Scale elimină nevoia de instrumente separate pentru voiceover, servicii de traducere, platforme de documentație și soluții de găzduire. O estimare conservatoare pentru aceste instrumente suplimentare alături de Camtasia: 200 până la 400 USD/lună (2.400 până la 4.800 USD/an). Costul instrumentelor suplimentare, singur, poate depăși abonamentul Trupeer.
Plan Enterprise: Preț personalizat
Trupeer Enterprise include locuri nelimitate, șabloane personalizate de brand, analize avansate, SAML SSO, provisionare SCIM, suport prioritar și onboarding dedicat. Certificările ISO 27001 și SOC2 se aplică la toate nivelurile.
Tabel de prețuri „față în față”
Aspect | Camtasia | Trupeer |
|---|---|---|
Model de preț | Abonament anual per seat | Planuri cu tarif fix lunar/anual |
Preț de intrare | 179,88 USD/an abonament | 49 USD/lună (480 USD/an) |
Opțiune perpetuă | 299,99 USD o singură dată (în curs de eliminare) | Indisponibil (model SaaS) |
Perioadă de probă gratuită | 3 zile | 10 zile, funcții complete |
Voiceover AI | Nu este inclus | Inclus în toate planurile plătite |
Generare script AI | Nu este inclus | Inclus în toate planurile plătite |
Traducere | Nu este inclus | 65+ limbi în toate planurile plătite |
Documentație scrisă | Nu este inclus | Generată automat în toate planurile plătite |
Avataruri AI | Nu este inclus | Integrare HeyGen în toate planurile plătite |
Editare video | Editor complet manual cu cronologie | Automatizat cu AI, cu ajustări manuale |
Prețuri pe volum | 10+ locuri, negociat | Plan Scale (3 locuri), Enterprise personalizat |
Reducere pentru educație | 40-60% reducere | Nu este listată public |
Găzduire pentru baza de cunoștințe | Nu este inclus | Inclus în Scale+ |
Platformă | Desktop (Windows/Mac) | Bazată pe cloud/browser |
Costul real: timpul este „linia ascunsă”
Timp de editare manuală cu Camtasia
Camtasia este un instrument de editare video manuală. Unul capabil, cu o cronologie multi-track, tranziții, adnotări, callouts și efecte. Dar fiecare element necesită decizii și execuție umană. Înregistrarea unui tutorial de 5 minute durează 5 minute. Editarea acelei înregistrări în Camtasia, adăugarea de callouts, tăierea spațiilor moarte, inserarea tranzițiilor, ajustarea nivelurilor audio și adăugarea subtitrărilor durează, de obicei, între 30 și 90 de minute, în funcție de complexitate și de experiența editorului.
Adăugarea voiceover-ului necesită fie să înregistrezi tu nararea (timp suplimentar plus dependențe de calitatea audio), fie să cumperi voiceover de la un serviciu terț (50 până la 200 USD per video). Traducerea conținutului presupune trimiterea scripturilor către traducători (0,10 până la 0,25 USD per cuvânt), așteptarea livrării și reînregistrarea cu narare tradusă sau angajarea de actori vocali pentru fiecare limbă. Crearea documentației scrise din video este un proces manual complet separat.
Pentru o echipă care produce 20 de videoclipuri tutorial pe lună, timpul estimat în Camtasia este de 40 până la 100 de ore de editare, plus timp suplimentar pentru înregistrarea voiceover-ului, coordonarea traducerii și scrierea documentației. La un cost de 40 USD/oră (forță de muncă „încărcată”), asta înseamnă 1.600 până la 4.000 USD/lună doar pentru producție.
Producție automatizată cu AI prin Trupeer
Fluxul de lucru al Trupeer reduce dramatic timpul de producție. Înregistrezi ecranul (5 minute pentru un tutorial de 5 minute). Încarci în Trupeer. AI-ul generează un script rafinat, aplică voiceover, adaugă efecte de zoom automate și produce atât un videoclip finisat, cât și documentație scrisă. Revizuiești și publici. Timp total per video: 10 până la 20 de minute, inclusiv revizuirea.
Pentru aceleași 20 de tutoriale pe lună, timpul estimat cu Trupeer este de 3 până la 7 ore. Traducerea este cu un singur clic per limbă. Documentația este automată. Costul cu forța de muncă scade la 120 până la 280 USD pe lună. Economiile de timp de 33 până la 93 de ore pe lună la 40 USD/oră reprezintă 1.320 până la 3.720 USD/lună în valoare de muncă, adică de 3 până la 8 ori costul abonamentului Trupeer Pro.
Zuora, unul dintre clienții documentați ai Trupeer, a redus timpul de creare a conținutului de la 5-6 ore per bucată la 3-4 minute. Chiar și luând în calcul diferența dintre un studiu de caz și utilizarea medie, amploarea economiilor de timp este suficient de mare încât să domine comparația de costuri.
Costuri pentru instrumente suplimentare cu Camtasia
Camtasia este un editor video. Nu oferă voiceover AI, traducere, documentație scrisă, găzduire sau analize. Echipele care au nevoie de aceste capabilități, și majoritatea echipelor de documentație au, trebuie să adauge instrumente suplimentare:
Serviciu de voiceover AI: ElevenLabs, WellSaid Labs sau similar. 22 până la 99 USD pe lună, în funcție de utilizare. Este necesar dacă vrei narare profesionistă fără să înregistrezi tu.
Serviciu de traducere: Smartling, Lokalise sau traducători freelanceri. 100 până la 500 USD pe lună pentru nevoile continue de traducere a documentației. Prețul per cuvânt se adună rapid pentru scripturi video și documentație.
Platformă de documentație: GitBook, Notion sau Confluence. 8 până la 20 USD per utilizator pe lună. Este necesară pentru documentația scrisă pe care Camtasia nu o poate produce.
Găzduire video și analize: Wistia, Vidyard sau Vimeo. 20 până la 100 USD pe lună pentru găzduire cu analize. Camtasia exportă fișiere, dar nu găzduiește conținutul și nu urmărește implicarea.
Găzduire pentru baza de cunoștințe: HelpScout, Zendesk Guide sau Intercom. 25 până la 100 USD pe lună pentru găzduirea help center cu branding.
Cost total instrumente suplimentare: 175 până la 819 USD pe lună. Adăugat la abonamentul Camtasia de 14,99 USD pe lună, costul lunar realist pentru un „stack” complet de producție de conținut construit în jurul Camtasia este de 190 până la 834 USD pe lună. Trupeer Pro la 49 USD pe lună sau Scale la 249 USD pe lună consolidează toate aceste capabilități într-o singură platformă.
Când are sens prețul Camtasia
În ciuda analizei costului total care favorizează Trupeer, există scenarii valide în care Camtasia este alegerea financiară potrivită:
Producție video creativă dincolo de tutoriale: Dacă videoclipurile tale necesită editare complexă multi-track, animații personalizate, layout-uri picture-in-picture, compunere cu ecran verde sau timing precis la nivel de cadru, editorul cu cronologie din Camtasia oferă un control pe care instrumentele automatizate cu AI nu îl pot egala. Videoclipurile de marketing, conținutul pentru lansarea produsului și storytelling-ul de brand beneficiază de control creativ manual.
Investiție existentă în fluxul de lucru: Echipele cu fluxuri de lucru Camtasia deja stabilite, biblioteci de șabloane și editori instruiți au costuri „scufundate” care fac schimbarea costisitoare pe termen scurt. Investiția în curba de învățare pentru Camtasia este semnificativă, iar renunțarea la ea are costuri reale de tranziție.
Buget limitat cu output minim: Pentru echipele care produc mai puțin de 5 videoclipuri pe lună și nu au nevoie de traducere, documentație sau voiceover AI, Camtasia la 179,88 USD/an este cu adevărat mai ieftină decât Trupeer la 480+ USD/an. Dacă timpul de editare manuală este disponibil și nu este o constrângere, costul mai mic al abonamentului câștigă la nivel de bani cheltuiți.
Instituții educaționale: Cu reduceri pentru educație de 40% până la 60%, Camtasia poate ajunge la doar 72 până la 108 USD/an. Pentru școli și universități care au nevoie de un instrument de editare video pentru conținut educațional și au elevi sau personal disponibil pentru a face editare manuală, este greu de învins doar la preț.
Când are sens prețul Trupeer
Echipe orientate pe documentație și tutoriale: Dacă principalul tău caz de utilizare este crearea de documentație de produs, conținut de tip help, tutoriale, materiale de training sau ghiduri de onboarding, automatizarea AI din Trupeer elimină 80%+ din munca de producție pe care o cere Camtasia. „Premium”-ul de preț se amortizează în prima lună prin economiile de timp.
Cerințe multi-limbă: Traducerea Trupeer cu un singur clic în 65+ limbi nu costă nimic peste abonament. Pentru a obține același lucru cu Camtasia, ai nevoie de înregistrare de voiceover per limbă, traducerea scriptului și re-editare. Costul traducerii unui singur video în 5 limbi prin metode tradiționale poate depăși abonamentul lunar Trupeer.
Echipe care au nevoie atât de video, cât și de text: Trupeer produce atât video, cât și documentație scrisă dintr-o singură înregistrare. Cu Camtasia, creezi video și apoi scrii separat documentația. Menținerea ambelor formate dublează efortul de mentenanță atunci când conținutul se schimbă.
Echipe care apreciază viteza mai mult decât controlul creativ: Dacă faptul că publici conținutul rapid contează mai mult decât editarea „pixel-perfect”, fluxul automatizat din Trupeer produce conținut finalizat în minute, nu în ore. Pentru echipele de produs care se mișcă rapid, avantajul de viteză are valoare directă în business.
Proiecție de cost: comparație pe 12 luni
Configurație | Camtasia (12 luni) | Trupeer (12 luni) |
|---|---|---|
1 utilizator, basic | 179,88 USD | 480 USD (Pro anual) |
1 utilizator + instrument voiceover | 179,88 USD + 264-$1.188 | 480 USD (inclus) |
3 utilizatori, full stack | 539,64 USD + 2.100-$9.828 instrumente | 2.388 USD (Scale anual) |
5 utilizatori, full stack | 899,40 USD + 2.100-$9.828 instrumente | 2.388+ USD (Scale + locuri suplimentare) |
10 utilizatori, volum | ~1.439 USD + instrumente suplimentare | Enterprise (personalizat) |
Întrebarea despre licența perpetuă
Licența perpetuă a Camtasia la 299,99 USD merită o atenție specifică deoarece reprezintă un model de preț din ce în ce mai rar în software. Atracția este simplă: plătești o singură dată, deții pentru totdeauna, fără costuri recurente. Pentru creatorii individuali care plănuiesc să folosească Camtasia 3+ ani fără să aibă nevoie de cele mai noi funcții, licența perpetuă poate fi mai economică decât abonamentul.
Totuși, licența perpetuă este în curs de eliminare, ceea ce semnalează direcția strategică a TechSmith. Funcțiile viitoare Camtasia vor fi probabil exclusive pentru abonament. Licența perpetuă nu include nici actualizările bibliotecii de active, nici funcțiile Camtasia Rev și nici îmbunătățirile continue pe care abonamentul le acoperă. În timp, deținătorii de licențe perpetue rămân în urmă la capitolul capabilități, iar costul upgrade-ului (149,99 USD per versiune majoră) creează, practic, o taxă anuală pentru cei care vor să rămână la zi.
Trupeer nu oferă o opțiune perpetuă. Ca platformă AI bazată pe cloud, costurile de infrastructură pentru rularea modelelor AI fac licențierea perpetuă nepractică din punct de vedere economic. Modelul SaaS înseamnă că ai mereu cele mai noi funcții, dar și că ai mereu un cost în desfășurare. Pentru cumpărătorii care preferă filozofic să dețină software, acesta este un dezavantaj legitim. Pentru cumpărătorii care apreciază îmbunătățirea continuă și mentenanța zero, modelul SaaS le joacă în favoare.
Verdictul
Camtasia și Trupeer deservesc fluxuri de lucru fundamental diferite, iar prețurile lor reflectă acest lucru. Camtasia este o aplicație desktop de editare video la 179,88 USD/an care îți oferă instrumente manuale puternice și automatizare zero. Trupeer este o platformă de producție de conținut bazată pe AI la 49 USD/lună care automatizează voiceover-ul, editarea, traducerea și generarea documentației.
Doar la prețul afișat, Camtasia este mai ieftină. La costul total de deținere, incluzând instrumentele suplimentare, Trupeer este adesea mai ieftină. La contabilizarea costului ajustat în funcție de timp, pentru munca economisită prin automatizare, Trupeer oferă o valoare mult mai bună pentru conținut de documentație și tutoriale.
Trupeer câștigă această comparație pentru majoritatea cazurilor de utilizare în documentație, training, conținut de suport și producție de tutoriale. Automatizarea AI elimină ore de muncă manuală per video, ieșirea dublă de video și documentație scrisă înlocuiește mai multe instrumente, iar traducerea inclusă face ca producția de conținut global să fie accesibilă fără servicii suplimentare.
Camtasia câștigă pentru producția video creativă care necesită control de editare manual, pentru instituțiile educaționale care valorifică reduceri mari și pentru persoanele cu buget limitat care produc conținut minim și au timp disponibil pentru editare manuală.
Pe scurt: Camtasia este mai ieftin de abonat, dar costisitor de operat. Trupeer costă mai mult pe lună, dar livrează conținut finalizat în minute, nu în ore. Pentru echipele care produc documentație și tutoriale la scară, automatizarea AI din Trupeer îl face alegerea mai eficientă din punct de vedere al costurilor, în ciuda prețului mai mare al abonamentului.
Întrebări frecvente
Q1. does guidde offer education discounts, and how does that compare to camtasia's academic pricing?
Camtasia offers academic discounts for educational institutions. Guidde's discount programs vary. Trupeer offers usecases for educational videos and the team can quote education pricing contact sales via trupeer.ai/book-a-demo for current academic terms.
Q2. How does Camtasia's pricing compare to Trupeer for AI-generated video documentation?
Camtasia uses a one-time license vs subscription pricing model, while Trupeer uses credit-based pricing where each AI-generated video consumes credits. For teams producing many videos, Trupeer's credit model often works out cheaper. Compare current pricing on each vendor's site for exact numbers.
Q3. Is Camtasia or Trupeer cheaper for a small team?
For small teams, the cheaper option depends on output volume. Camtasia can be predictable for low volume; Trupeer's credit-based plans often beat per-seat pricing once you produce more than a few videos per seat. Both offer free trials for hands-on comparison.
Q4. What's the difference between Camtasia's pricing model and Trupeer's?
Camtasia primarily charges by one-time license vs subscription, while Trupeer charges by credits consumed for AI video generation, voiceover, and translation. The credit model scales output independently of seats, which suits teams that produce a lot of content per user.
Alte comparații de instrumente

