Camtasia vs ScreenPal (2026): Prețuri, funcții & pe care să le alegi
Scris de Kalpna Thakur, Marketing Lead la Trupeer · Ultima actualizare 30 septembrie 2026
Camtasia și ScreenPal sunt ambele instrumente de înregistrare a ecranului cu editor video încorporat și sunt populare în rândul trainerilor, educatorilor și companiilor care creează tutoriale. Se diferențiază prin preț și profunzime. Camtasia, de la TechSmith, este un editor desktop profesionist cu timeline multitrack, efecte pentru cursor, animații, quiz-uri, export SCORM și voci și avataruri AI în planurile superioare. ScreenPal, fost Screencast-O-Matic, este un recorder, editor și platformă de găzduire cu cost redus, cu quiz-uri interactive, subtitrări și narare cu AI, plus planuri de la aproximativ 4 USD/lună.
Așadar, decizia Camtasia vs ScreenPal (căutată și ca ScreenPal vs Camtasia) se rezumă, de obicei, la profunzimea editării și nevoile pentru LMS, comparativ cu prețul și simplitatea. Acest ghid compară prețurile, înregistrarea, editarea, găzduirea, quiz-urile, AI și funcțiile pentru echipă, cu scenarii de cost și cazuri de utilizare. Pentru mai multe opțiuni, vezi ghidurile noastre Camtasia alternatives și ScreenPal alternatives.

Camtasia vs ScreenPal: Verdict rapid
Răspuns rapid: Alege Camtasia pentru videoclipuri de training și tutoriale bine finisate, care necesită editare precisă pe timeline, efecte pentru cursor, animații și export SCORM către un LMS. Alege ScreenPal pentru înregistrare accesibilă, editare simplă, găzduire și quiz-uri, mai ales pentru profesori și echipe mici. ScreenPal Deluxe costă aproximativ 48 USD/an, în timp ce editarea Camtasia fără watermark începe de la 179,88 USD/an.
Camtasia s-ar putea să ți se potrivească dacă creezi tutoriale sau cursuri profesionale, ai nevoie de control fin asupra fiecărei modificări sau trebuie să livrezi pachete SCORM cu quiz-uri către un LMS.
ScreenPal s-ar putea să ți se potrivească dacă vrei un recorder și editor ușor de folosit la un preț mic, cu găzduire încorporată, quiz-uri și sondaje sau suport pentru Chromebook pentru săli de clasă.
Ia în calcul un instrument automatizat dacă vrei videoclipuri de produs bine finisate și ghiduri scrise fără editare, precum Trupeer AI.
Ce este Camtasia?
Camtasia este suita de înregistrare a ecranului și editare video de la TechSmith pentru Windows și macOS. Planurile includ Camtasia Editor, Camtasia Audiate pentru editare audio bazată pe text, Camtasia Snagit pentru capturi de ecran și Screencast pentru găzduire. Este folosită de designeri instrucționali, traineri și specialiști de marketing pentru tutoriale software, cursuri de onboarding și demonstrații de produs. Dacă alegi între instrumentele TechSmith, vezi Camtasia pentru onboarding.
Ce este ScreenPal?
ScreenPal, cunoscut ca Screencast-O-Matic până la rebranding, este o platformă de înregistrare a ecranului, editare video și găzduire folosită de milioane de profesori, traineri și companii mici. Planurile includ un editor video, instrumente pentru capturi de ecran, storyboards interactive, canale găzduite cu controale de confidențialitate, quiz-uri și sondaje, iar pe Max, ScreenPal AI cu subtitrări automate, narare text-to-speech și un generator video AI. Rulează pe Windows, Mac și Chromebook, cu aplicații mobile.
Camtasia vs ScreenPal dintr-o privire
Funcție | Camtasia | ScreenPal |
|---|---|---|
Accent principal | Editare profesională, training și cursuri | Înregistrare accesibilă, editare, găzduire și quiz-uri |
Opțiune gratuită | Perioadă de probă gratuită cu exporturi cu watermark | Plan gratuit: înregistrări de 15 minute, 10 videoclipuri găzduite, 5 quiz-uri |
Preț la intrare | Starter: 39 USD/an (cu watermark); Essentials: 179,88 USD/an | Deluxe: aproximativ 4 USD/lună facturat anual (48 USD/an) |
Înregistrare | Ecran, cameră și audio până la 4K/60fps, înregistrare multitrack editabilă | Înregistrare ecran și webcam; nelimitat de la Deluxe |
Editare | Timeline multitrack, efecte pentru cursor, editare pe traseu, animații, tranziții | Editor complet cu text, forme, suprapuneri, blur, tranziții și storyboards |
Editare bazată pe text | Audiate (Essentials și versiuni superioare) | Nu este o funcție de bază |
Quiz-uri | Essentials și versiuni superioare | 5 pe gratuit; quiz-uri și sondaje nelimitate pe Max |
Export SCORM | Essentials și versiuni superioare | Verifică la ScreenPal opțiunile de export pentru LMS |
Subtitrări AI | Subtitrări nelimitate pe Essentials | Subtitrări speech-to-text pe Deluxe; subtitrări automate pe Max |
Voiceover AI | Create: 200+ voci AI | Max: narare text-to-speech AI |
Avataruri, traducere și dublaj | Pro | Nu este o funcție de bază |
Găzduire | Screencast (partajare nelimitată pe Pro) | Găzduire nelimitată de la Deluxe |
Capturi de ecran | Snagit inclus în fiecare plan | Editează și partajează capturi de ecran în fiecare plan |
Platforme | Windows și macOS | Windows, Mac, Chromebook, iOS și Android |
Prețuri Camtasia vs ScreenPal (2026)
Nivel plan | Camtasia (pe an) | ScreenPal (facturat anual) |
|---|---|---|
Gratuit | Perioadă de probă gratuită; exporturi cu watermark | Gratuit: înregistrări de 15 minute, 10 videoclipuri găzduite, editare ușoară, capturi de ecran, 5 quiz-uri |
La intrare | Starter: 39 USD. Snagit, înregistrare, editor cu watermark | Deluxe: aproximativ 48 USD/an. Înregistrare și găzduire nelimitate, editor complet, storyboards, subtitrări AI speech-to-text |
Editare | Essentials: 179,88 USD. Editor fără watermark, Audiate, subtitrări, eliminare cuvinte de umplutură, quiz-uri, SCORM | Inclus în Deluxe |
Nivel AI | Create: 249 USD (scripturi AI, 200+ voci). Pro: 599 USD (avataruri, traducere, dublaj, 100M+ active) | Max: aproximativ 120 USD/an. Subtitrări automate, narare text-to-speech, generator video AI, stock premium, quiz-uri și sondaje nelimitate |
Echipe | Business: aproximativ 198 USD per utilizator per an; Enterprise doar pe ofertă | Team Business: aproximativ 96 USD per utilizator per an (8 USD/lună), minim 3 utilizatori, cu SAML SSO |
Notă despre prețuri: ambii furnizori facturează planurile plătite anual și stabilesc prețuri în funcție de regiune; de exemplu, magazinele din India listează Camtasia Starter la 4.175,28 INR/an și ScreenPal Deluxe la 392 INR/lună, plătit anual. Prețurile din SUA de mai sus au fost verificate în septembrie 2026; verifică pagina de prețuri a fiecărui furnizor înainte de achiziție.
Preț Camtasia vs preț ScreenPal: ScreenPal este mult mai ieftin la fiecare nivel. Editarea fără watermark costă aproximativ 48 USD/an pe ScreenPal Deluxe, față de 179,88 USD pe Camtasia Essentials, iar nararea AI costă aproximativ 120 USD/an pe ScreenPal Max, față de 249 USD pe Camtasia Create. Locurile pentru echipă sunt de aproximativ 96 USD pe ScreenPal Team Business, față de aproximativ 198 USD pe Camtasia Business. Prețul mai mare al Camtasia cumpără editare mai profundă, Audiate, SCORM și, pe Pro, avataruri și traducere. Pentru o prezentare completă a opțiunilor TechSmith, vezi comparația noastră Camtasia vs Snagit.

Cât ai plăti de fapt: cost în funcție de dimensiunea echipei
Folosind prețurile de listă din SUA facturate anual, iată costul anual pentru dimensiuni comune de echipă.
Dimensiune echipă | Camtasia Essentials | Camtasia Create | ScreenPal Max | ScreenPal Team Business |
|---|---|---|---|---|
1 persoană | 179,88 USD | 249 USD | Aproximativ 120 USD | Indisponibil (minim 3 utilizatori) |
3 persoane | 540 USD | 747 USD | Aproximativ 360 USD | Aproximativ 288 USD |
5 persoane | 899 USD (sau aproximativ 990 USD pe Business) | 1.245 USD | Aproximativ 600 USD | Aproximativ 480 USD |
10 persoane | 1.799 USD | 2.490 USD | Aproximativ 1.200 USD | Aproximativ 960 USD |
20 persoane | 3.598 USD | 4.980 USD | Aproximativ 2.400 USD | Aproximativ 1.920 USD |
Exemplu lucrat: o echipă de predare de 10 persoane care înregistrează săptămânal lecții cu subtitrări și quiz-uri ar plăti aproximativ 960 USD/an pe ScreenPal Team Business, comparativ cu aproximativ 1.799 USD pe Camtasia Essentials. Dacă aceeași echipă trebuie să livreze pachete SCORM care raportează finalizarea către un LMS corporatist, Camtasia Essentials este alegerea mai sigură, în ciuda prețului mai mare.
Al doilea exemplu: un designer instrucțional solo care construiește cursuri software bine finisate cu zooms, callouts și animații va obține de obicei mai multă valoare din Camtasia Essentials, deoarece aceste efecte vizuale necesită mult mai puțin efort pe o timeline dedicată. Un profesor solo care are nevoie de editări simple, găzduire și quiz-uri va obține mai multă valoare din ScreenPal Deluxe sau Max.
Al treilea exemplu: o companie de 30 de persoane ar putea oferi trei traineri Camtasia Essentials pentru cursuri SCORM (aproximativ 540 USD/an) și 15 angajați din suport și HR ScreenPal Team Business pentru videoclipuri rapide „how-to” cu subtitrări (aproximativ 1.440 USD/an), în loc să cumpere Camtasia pentru toată lumea, la aproximativ 5.400 USD.
ScreenPal vs Camtasia: pe care ar trebui să le folosești pentru ce?
Lecții la clasă și învățare inversată: ScreenPal, pentru preț, suport Chromebook, găzduire și quiz-uri.
Training corporatist în LMS: Camtasia Essentials sau versiuni superioare, pentru quiz-uri și SCORM.
Tutoriale software bine finisate: Camtasia, pentru efecte pentru cursor, zoom-and-pan și animații.
Videoclipuri rapide de ajutor pentru clienți: ScreenPal, pentru editare rapidă și linkuri găzduite.
Videoclipuri narate fără să-ți înregistrezi vocea: ScreenPal Max pentru narare AI de bază sau Camtasia Create pentru 200+ voci.
Prezentări de produs la scară: ia în calcul instrumente automatizate; vezi exemple de prezentări de produs.
Testarea Camtasia și ScreenPal pe același tutorial
Înregistrează și editează același tutorial software de cinci minute în ambele instrumente.
Ce trebuie să știi | Camtasia | ScreenPal |
|---|---|---|
Opțiune gratuită | Perioadă de probă gratuită cu exporturi cu watermark | Plan gratuit, înregistrări de 15 minute |
Bani înapoi sau probă | 14 zile bani înapoi pe planurile din magazinul TechSmith | Perioadă de probă gratuită pe planurile plătite |
Cel mai bun output pentru test | Un tutorial cu zooms, callouts și subtitrări | Același tutorial cu subtitrări și un quiz |
Ce să compari:
Timp de editare: de la înregistrarea brută la o versiune pe care ai publica-o.
Finisaj vizual: zooms, evidențieri pentru cursor și adnotări.
Interactivitate: cum arată quiz-urile și cum sunt raportate rezultatele.
Partajare: găzduire, controale de confidențialitate și opțiuni de încorporare.
Curba de învățare: cât de repede un membru nou al echipei obține un rezultat bun.
Camtasia vs ScreenPal: comparație funcție cu funcție
Înregistrare
Camtasia înregistrează ecranul, camera, microfonul și audio-ul sistemului până la 4K la 60fps, iar pe Essentials le păstrează ca piste separate editabile cu date despre cursor, astfel încât să poți schimba efectele pentru cursor după înregistrare. ScreenPal înregistrează ecranul și webcam-ul cu instrumente de desen și blur pentru webcam, cu limită de 15 minute pe gratuit și înregistrare nelimitată de la Deluxe. Pentru mai multe recordere, vezi cel mai bun software de înregistrare a ecranului.
Editare
Camtasia este editorul mai profund: timeline multitrack, efecte pentru cursor și editare pe traseu, zoom-and-pan, animații, tranziții, adnotări și efecte audio de calitate de studio, plus editare bazată pe text prin Audiate. Editorul ScreenPal acoperă bine elementele esențiale, cu tăiere, text, forme, suprapuneri, blur, tranziții, muzică și storyboards, și este mai ușor pentru începători. Pentru mai mulți editori, vezi ghidul nostru către cel mai bun software de editare video.
Quiz-uri, interactivitate și SCORM
Ambele suportă quiz-uri. Camtasia Essentials și versiuni superioare includ quiz-uri și export SCORM, astfel încât videoclipurile de training pot raporta finalizarea și scorurile către un LMS. ScreenPal include cinci quiz-uri pe gratuit și quiz-uri și sondaje nelimitate pe Max, cu rezultate urmărite în ScreenPal; verifică la ScreenPal opțiunile de export pentru LMS dacă ai nevoie de SCORM. Pentru fluxuri de lucru pentru cursuri, vezi cum să transformi un PowerPoint într-un videoclip de training.
Găzduire și partajare
ScreenPal include găzduire nelimitată de la Deluxe, cu canale, controale de confidențialitate și un player care suportă quiz-uri și apeluri la acțiune. Camtasia include Screencast pentru găzduire, cu partajare nelimitată pe Pro, dar mulți utilizatori Camtasia publică fișierele finale către un LMS, YouTube sau centrul de ajutor.
Funcții AI
AI-ul Camtasia este pe niveluri: eliminare zgomot și fundal webcam pe Starter; eliminare cuvinte de umplutură, transcriere și subtitrări pe Essentials; scripturi AI și 200+ voci pe Create; și avataruri, traducerea scriptului, dublaj, generare de imagini și titluri AI pe Pro. ScreenPal oferă subtitrări AI speech-to-text pe Deluxe și subtitrări automate, transcrieri, narare text-to-speech și un generator video AI pe Max.
Calitate video și export
Camtasia exportă MP4 și GIF cu control complet asupra rezoluției și ratei de cadre, plus pachete SCORM din Essentials, ceea ce contează când videoclipurile sunt publicate pe un site, YouTube sau într-un LMS. ScreenPal se concentrează pe redare găzduită, cu redare 4K pe Max și Team Business, conform recenziilor de la terți, și îți permite să descarci sau să partajezi videoclipuri prin playerul său. Dacă ai nevoie de fișiere master pentru alte platforme, Camtasia îți oferă mai mult control asupra outputului final.
Capturi de ecran
Ambele acoperă imagini, precum și video. Fiecare plan Camtasia include Snagit pentru capturi de ecran, adnotare și captură pe pași, iar fiecare plan ScreenPal îți permite să editezi și să partajezi capturi de ecran. Pentru capturi rapide fără software, încearcă gratuit screenshot generator.
Platforme
Camtasia rulează pe Windows și macOS. ScreenPal rulează pe Windows, Mac și Chromebook, cu aplicații mobile, ceea ce îl face o alegere comună în școlile care folosesc Chromebookuri.
Echipe și administrare
ScreenPal Team Business adaugă instrumente de colaborare, managementul echipei, integrări avansate, transfer de proprietate și SSO, inclusiv SAML, cu un minim de trei utilizatori. Camtasia oferă licențe Business și licențe Enterprise pentru site, pentru management central; licențele individuale nu sunt transferabile.
ScreenPal vs Camtasia pentru accesibilitate și subtitrări
Subtitrările contează pentru accesibilitate, pentru cei care urmăresc fără sunet și pentru cursanții care preferă să citească pe parcurs. Camtasia Essentials include generare nelimitată de subtitrări și speech-to-text, cu control complet asupra stilului subtitrărilor în editor. ScreenPal include subtitrări AI speech-to-text pe Deluxe și subtitrări și transcrieri automate pe Max, care sunt adesea suficiente pentru videoclipuri de clasă și interne.
Pentru training accesibil, verifică și că textul de pe ecran este suficient de mare, că mișcările cursorului sunt lente și clare și că fiecare instrucțiune cheie este spusă la fel de bine cum este afișată. Ambele instrumente suportă aceste practici; diferența este cât de mult control vrei asupra aspectului final.
Camtasia vs ScreenPal pentru echipe diferite
Educatori și școli
Profesorii și școlile aleg adesea ScreenPal pentru preț, suport Chromebook, găzduire și quiz-uri. Camtasia se potrivește educatorilor care construiesc cursuri online bine finisate pentru un LMS.
Învățare și dezvoltare
Echipele corporative L&D au de obicei nevoie de Camtasia pentru SCORM și editare detaliată, deși echipele orientate spre buget folosesc ScreenPal pentru „how-to” interne. Vezi prezentarea noastră ghidul pentru videoclipuri de training și software pentru videoclipuri de training.
Suport clienți și succes
Echipele de suport care creează multe videoclipuri scurte de ajutor preferă adesea viteza și găzduirea ScreenPal, în timp ce echipele de educație a clienților care construiesc cursuri de onboarding pot prefera finisajul Camtasia. Vezi videoclipuri de onboarding pentru clienți.
Marketing
Echipele de marketing care produc demonstrații de produs și videoclipuri de lansare preferă, în general, controlul vizual al Camtasia, deși ScreenPal funcționează și pentru clipuri promoționale simple.
HR și echipe People
Echipele HR care produc videoclipuri de onboarding și politici pot folosi ScreenPal pentru videoclipuri rapide cu subtitrări și verificări de cunoștințe, iar Camtasia atunci când trainingul de conformitate trebuie urmărit într-un LMS. Vezi videoclipuri de onboarding pentru angajați.
Camtasia vs ScreenPal pentru echipe remote și hibride
Biblioteca găzduită a ScreenPal, controalele de confidențialitate și managementul echipei fac ușor pentru echipele distribuite să partajeze și să găsească videoclipuri fără găzduire separată. Camtasia se potrivește producătorilor individuali care dețin o bibliotecă de cursuri cap-coadă, publicând fișierele finale către un LMS sau o platformă video pe care o accesează echipa mai largă.
Pentru echipe remote, stabiliți șabloane, denumiri și unde sunt găzduite videoclipurile finale, astfel încât conținutul creat de persoane diferite să arate consecvent și să fie ușor de găsit.
Camtasia vs ScreenPal pentru companii mici
Companiile mici tind să se preocupe de trei lucruri: cost, viteză și cât timp petrec angajații editând. ScreenPal se potrivește bine multor echipe mici, deoarece un plan Team Business pentru trei persoane costă aproximativ 288 USD/an și include găzduire, subtitrări, quiz-uri și managementul echipei, iar majoritatea angajaților îl pot învăța rapid. Camtasia se potrivește companiilor mici unde video este un produs de bază sau un canal de marketing, precum companiile de software care publică tutoriale sau agențiile care produc training pentru clienți, deoarece calitatea editării se vede în rezultatul final.
O abordare practică este să începi cu ScreenPal pentru videoclipuri „how-to” de zi cu zi și să adaugi o singură licență Camtasia pentru persoana care produce tutoriale sau cursuri „flagship”. Ambele instrumente vând planuri anuale, așa că revizuiește utilizarea înainte de reînnoire și mută locurile către instrumentul pe care îl folosește efectiv echipa ta.
Cum alegi: checklist cu 5 întrebări
Dacă decizia ScreenPal vs Camtasia încă nu este clară, răspunde la aceste întrebări:
Ai nevoie de SCORM pentru un LMS? Camtasia Essentials îl include; confirmă opțiunile ScreenPal înainte să te bazezi pe ele.
Cât de bine trebuie să arate videoclipurile? Zoom-urile detaliate, efectele pentru cursor și animațiile favorizează Camtasia.
Care este bugetul tău per persoană? ScreenPal costă aproximativ jumătate sau mai puțin la fiecare nivel.
Folosești Chromebookuri? ScreenPal le suportă; Camtasia nu are o aplicație pentru Chromebook.
Ai nevoie de găzduire încorporată? ScreenPal include găzduire nelimitată de la Deluxe.
Folosirea Camtasia și ScreenPal împreună
Unele organizații folosesc Camtasia pentru un număr mic de cursuri „flagship” și ScreenPal pentru volumul mare de videoclipuri „how-to” rapide produse de mulți angajați. Asta potrivește costul cu efortul: conținutul bine finisat, care rămâne relevant, primește editorul mai profund, iar videoclipurile de zi cu zi primesc instrumentul mai ieftin și mai simplu.
Comutarea între Camtasia și ScreenPal
Proiectele nu se transferă. Exportă videoclipurile finale în MP4 înainte de comutare; fișierele de proiect Camtasia și ScreenPal nu sunt compatibile.
Reconstruiește quiz-urile. Quiz-urile și sondajele trebuie recreate în noul instrument.
Verifică livrarea în LMS. Dacă te bazezi pe pachetele SCORM ale Camtasia, confirmă cum raportează finalizarea noua configurare.
Actualizează încorporările și linkurile în cursuri, centre de ajutor și wiki-uri.
Verifică minimele pentru echipă. ScreenPal Team Business necesită cel puțin trei utilizatori.
Sfaturi ca să obții mai mult din Camtasia și ScreenPal
Scrie scriptul sau storyboard-ul mai întâi. Storyboards-urile ScreenPal și un script scurt în Camtasia reduc ambele timpul de editare.
Înregistrează în secțiuni scurte ca o schimbare de produs să nu însemne reînregistrarea întregii lecții.
Camtasia: construiește șabloane pentru intro-uri, callouts și subtitrări.
ScreenPal: adaugă o întrebare de quiz după fiecare concept-cheie.
Ambele: subtitrează fiecare videoclip pentru accesibilitate și vizionare fără sunet.
Greșeli frecvente când alegi între Camtasia și ScreenPal
Plătești pentru Camtasia când editările simple sunt suficiente. Multe tutoriale nu au nevoie de un timeline profesionist.
Alegi ScreenPal fără să verifici nevoile LMS. Confirmă cerințele SCORM mai întâi.
Publicare din Camtasia Starter. Exporturile din Starter au watermark; exporturile curate încep de la Essentials.
Ignori Chromebookurile. Școlile care folosesc Chromebookuri nu pot rula aplicația desktop Camtasia.
Subestimezi timpul de editare. Rezultatele bine finisate în oricare dintre instrumente tot necesită efort.
Ce spun utilizatorii despre Camtasia și ScreenPal
Sursă | Camtasia | ScreenPal |
|---|---|---|
Evaluare G2 | 4,6/5 (1.700+ recenzii) | 4,4/5 |
Cel mai des apreciat | Editare puternică, funcții de training, fiabilitate | Accesibilitate, ușurință în utilizare, quiz-uri pentru predare |
Cele mai frecvente nemulțumiri | Curba de învățare, prețul abonamentului | Planuri plătite doar anual, creșteri de preț din trecut, editare mai simplă |
În recenziile ScreenPal vs Camtasia de pe G2, Camtasia obține un scor mai mare la satisfacția generală și la editarea avansată, în timp ce ScreenPal este apreciat pentru simplitate și valoare.
Camtasia vs ScreenPal în funcție de caz
Caz de utilizare | Camtasia ar putea fi mai potrivită când… | ScreenPal ar putea fi mai potrivit când… |
|---|---|---|
Predare la clasă | Construiești cursuri online bine finisate | Ai nevoie de înregistrare cu cost redus, găzduire și quiz-uri |
Training corporatist în LMS | Ai nevoie de SCORM și editare detaliată | Trainingul rămâne în afara unui LMS |
Tutoriale software | Vrei zooms, efecte pentru cursor și animații | Editările simple și subtitrările sunt suficiente |
Videoclipuri pentru centrul de ajutor | Publici un set mic de tutoriale „flagship” | Publici multe videoclipuri „how-to” rapide |
Videoclipuri narate fără vocea ta | Folosești Create pentru 200+ voci AI | Folosești Max pentru narare AI |
Videoclipuri de produs bine finisate fără editare | Ia în calcul un instrument automatizat precum Trupeer AI | Ia în calcul un instrument automatizat precum Trupeer AI |
Pentru ce Camtasia și ScreenPal sunt mai puțin potrivite
Output bine finisat fără timp de editare. Ambele mai necesită editare manuală pentru rezultate profesionale.
Zoom-uri automate la click. Niciuna nu aplică automat zoom-uri bazate pe click unei înregistrări.
Ghiduri scrise din aceeași înregistrare. Niciuna nu creează un ghid pas cu pas alături de video dintr-o singură captură.
Păstrarea videoclipurilor de produs la zi. Schimbările UI înseamnă de obicei reînregistrare sau reeditare.
Camtasia vs ScreenPal vs Trupeer AI: 5 motive să iei în calcul Trupeer pentru videoclipuri de produs fără editare
Camtasia și ScreenPal se bazează ambele pe tine pentru editare. Trupeer AI automatizează editarea pentru videoclipuri de produs și software: o singură înregistrare a ecranului devine un videoclip bine finisat cu zooms și voiceover AI, plus un ghid scris.

1. Finisaj automat pentru înregistrări de ecran
Trupeer aplică zoom-uri bazate pe click, elimină cuvintele de umplutură și pauzele, curăță audio-ul de fundal și adaugă subtitrări automat, fără să ai un timeline de învățat.
Editare | Trupeer AI | Camtasia | ScreenPal |
|---|---|---|---|
Editare necesară | Minimă (revizuire și ajustare) | Editare pe timeline | Editare manuală |
Zoom-uri automate la click | ✓ | Zoom-and-pan manual | Nu este o funcție de bază |
Voiceover AI | ✓ | Create+ | Max (text-to-speech) |
2. Un videoclip și un ghid din aceeași înregistrare
Fiecare înregistrare produce un ghid pas cu pas cu capturi de ecran alături de video, astfel încât SOP-urile și tutorialele să rămână sincronizate. Vezi cum să creezi SOP-uri video eficiente.
Output | Trupeer AI | Camtasia | ScreenPal |
|---|---|---|---|
Videoclip bine finisat | ✓ | Editat manual | Editat manual |
Ghid pas cu pas cu capturi de ecran | Din aceeași înregistrare | Prin Snagit (captură separată) | Capturi de ecran separate |
3. Corectează scriptul, nu înregistrarea
Editează cuvintele și voiceover-ul AI se actualizează, cu voci naturale în peste 100 de limbi și accente, plus un prezentator avatar AI opțional.
4. Traducere pentru audiențe globale
Trupeer include traducere video și documente pe Scale și Enterprise, traducând atât videoclipul, cât și ghidul.
5. Bazat pe browser și „on-brand”
Trupeer rulează în browser cu o extensie Chrome și aplică un brand kit pe Scale, astfel încât outputul fiecărui creator să arate consecvent.
Unde Trupeer nu este potrivit: pentru editare cadru cu cadru și cursuri SCORM, Camtasia este construită pentru asta; pentru înregistrare la clasă cu cost redus, cu quiz-uri, ScreenPal este greu de egalat la preț. Trupeer este construit pentru prezentări de produs, training software și conținut de tip help care ar trebui să arate bine finisat fără timp de editare.
Încearcă-l pe o singură prezentare reală: planul gratuit al Trupeer rulează 10 zile cu 1.000 credite AI, iar planurile plătite pornesc de la 40 USD/lună facturat anual. Vezi prețurile Trupeer.
Comparații similare:
Întrebări frecvente: Camtasia vs ScreenPal
Care este diferența dintre Camtasia și ScreenPal?
Camtasia este un recorder desktop profesionist și editor video cu timeline multitrack, quiz-uri și export SCORM. ScreenPal este un recorder, editor și platformă de găzduire cu cost redus, cu quiz-uri, subtitrări și narare cu AI.
Camtasia este mai bună decât ScreenPal?
Depinde de nevoile tale. Camtasia este mai bună pentru tutoriale bine finisate și cursuri LMS care au nevoie de SCORM. ScreenPal oferă o valoare mai bună pentru editare simplă, găzduire și quiz-uri, mai ales în educație.
ScreenPal vs Camtasia: care este mai ieftin?
ScreenPal este mult mai ieftin: Deluxe costă aproximativ 48 USD/an, iar Max aproximativ 120 USD, în timp ce editarea Camtasia fără watermark începe de la 179,88 USD/an (Essentials).
ScreenPal este același lucru cu Screencast-O-Matic?
Da. ScreenPal este noul nume pentru Screencast-O-Matic.
Camtasia are quiz-uri ca ScreenPal?
Da. Camtasia Essentials și versiuni superioare includ quiz-uri și export SCORM. ScreenPal include 5 quiz-uri pe gratuit și quiz-uri nelimitate și sondaje nelimitate pe Max.
ScreenPal exportă SCORM?
Camtasia suportă clar exportul SCORM din Essentials. Verifică la ScreenPal opțiunile curente de export pentru LMS înainte să te bazezi pe SCORM.
ScreenPal funcționează pe Chromebook?
Da. ScreenPal suportă Chromebook, la fel ca Windows, Mac și dispozitivele mobile. Camtasia rulează pe Windows și macOS.
Care este mai bun pentru profesori, Camtasia sau ScreenPal?
ScreenPal este de obicei o alegere mai bună pentru profesorii din clasă datorită prețului, suportului Chromebook, găzduirii și quiz-urilor. Camtasia se potrivește educatorilor care construiesc cursuri online bine finisate.
Care este mai ușor de învățat, Camtasia sau ScreenPal?
ScreenPal este mai ușor pentru începători. Camtasia are o curbă de învățare mai abruptă, dar oferă editare și efecte mai precise.
Camtasia și ScreenPal au funcții AI?
Da. Camtasia oferă subtitrări AI pe Essentials, voci AI pe Create și avataruri și traducere pe Pro. ScreenPal oferă subtitrări AI pe Deluxe și subtitrări automate, narare și un generator video AI pe Max.
Camtasia și ScreenPal au versiuni gratuite?
ScreenPal are un plan gratuit cu înregistrări de 15 minute și 10 videoclipuri găzduite. Camtasia oferă o perioadă de probă gratuită cu exporturi cu watermark.
Camtasia vs ScreenPal pentru training de business: care este mai bun?
Pentru training urmărit în LMS, cu editare bine finisată: Camtasia. Pentru videoclipuri „how-to” interne rapide, la cost redus: ScreenPal Team Business.
ScreenPal are planuri pentru echipă?
Da. ScreenPal Team Business costă aproximativ 8 USD per utilizator pe lună facturat anual, cu un minim de trei utilizatori, managementul echipei și SAML SSO.
Pot să trec de la ScreenPal la Camtasia mai târziu?
Da. Descarcă videoclipurile tale finale din ScreenPal și importă-le în Camtasia dacă vrei să le re-editezi, dar proiectele ScreenPal, quiz-urile și linkurile găzduite nu se transferă automat.
Care este cea mai bună alternativă la Camtasia și ScreenPal?
Dacă vrei videoclipuri de produs bine finisate și ghiduri scrise fără editare, Trupeer AI aplică zoom-uri, curățare și voiceover AI automat dintr-o singură înregistrare a ecranului.
Surse
Verificat la 30 septembrie 2026.
Comparați cu alți competitori

